A terv azonban szinte azonnal megbukott.
A Politico szerint Németország és Hollandia már a kezdetektől egyértelműen elutasította az új uniós vállalati különadót. Álláspontjuk szerint az Európai Uniónak nincs jogalapja arra, hogy közvetlenül adót vessen ki cégekre, ezért ilyen irányú lépés szóba sem jöhet. A politikai ellenállás nem korlátozódik csupán a tagállamokra, ugyanis az Európai Parlament legnagyobb frakciója, a jobbközép Európai Néppárt is elutasította a tervet.
Képviselőik szerint a javaslat súlyosan aláásná az európai vállalatok, különösen a közepes méretű cégek versenyképességét, amelyekre jelenleg épp ellenkezőleg, célzott uniós támogatási programok épülnek. A bírálók egyik fő érve, hogy a tervezett adó aránytalan és igazságtalan lenne.
A szabályok értelmében egy 750 millió eurós árbevételű vállalat ugyanannyi adót fizetne, mint egy 75 milliárdos, ráadásul függetlenül attól, hogy nyereséget termelnek-e vagy sem.
Az elképzelés továbbá nem veszi figyelembe az ágazatok eltérő nyereséghányadát sem, így azonos mértékben sújtaná a teljesen különböző üzleti modelleket. A Politico szerint a javaslat különösen rossz időzítésű Németország számára, amely gazdasági stagnálással és a versenyképességi aggodalmak fokozódásával küzd.
Bár egyes érvek szerint a közös uniós piac előnyeit élvező vállalatok hozzájárulása jogos elvárás lehetne, a politikai és gazdasági ellenállás szinte teljes körű. A tagállamok és az európai parlamenti képviselők heves elutasítása alapján von der Leyen javaslata a jelenlegi formájában gyakorlatilag életképtelen.
Nyitókép: Jean-Christophe Verhaegen / AFP
***